Ayurvédikus masszázs: egészség és harmónia a mindennapokban
Beszélgetés Szöllőskei Veronikával, a Santulan szalon tulajdonosával
Az ayurvédikus masszázs egy olyan masszázstípus, amely az ayurvédikus életmód része. Szöllőskei Veronika évekkel ezelőtt a gyógymasszőri vizsgát követően döntött úgy, hogy ezen a területen szeretné megtalálni az egyensúlyt saját életében és másoknak is közvetítve ezt. Az ayurvédikus masszázs egy új kaput nyitott meg számára: „az életről való tudás” világának kapuját.
Mit üzen számodra az Ayurvéda és miért érzed, hogy az életutad kiemelten fontos része?
Az Ayurvéda több ezer éves indai múltra tekint vissza, szó szerinti jelentése az Életről való Tudás. Tudomány, hit és filozófia is egyben. Egyszerű, de egyénre szabott gyakorlatai biztosítják a test, a szellem és a lélek harmóniáját, mely megadja számunkra az egészséget és a lehető legjobb életminőséget.
Az Ayurvéda szerint mindnyájan rendelkezünk egy születési alkattal. A nem megfelelő életmód és hozzáállás kimozdíthat bennünket eredendő egyensúlyunkból. Közérzetünk, hangulatunk, egészségünk érdekében szükséges megőriznünk, vagy visszaszereznünk azt. Ez a masszázs, figyelembe véve alkatunkat és eltolódásainkat, nagyban segíthet bennünket a harmonizációban.
Számomra az Ayurvéda egy vágyott életmód, ami magában foglalja az alkatomnak megfelelő környezetet, napi ritmust, táplálkozást, mozgásformát, egészségmegőrző / betegségmegelőző gyógynövények mindennapi használatát és a masszázst. Felgyorsult világunkban nincs elegendő időnk a családunkra, a barátainkra, az életre, a legkevésbé pedig magunkra. Ahhoz, hogy testben-lélekben minél gazdagabb életet élhessünk, elsősorban a saját belső és külső egyensúlyunkat kell meglelnünk és megőriznünk. Ehhez nélkülözhetetlen a megfelelő mennyiségű és minőségű idő, amelyet magunkra fordítunk. A masszázs egy olyan csodálatos élmény, amely során testünk frissül, fiatalodik, gyógyul, miközben mi hosszú időre elmélyülhetünk gondolataikban, vagy ha tudjuk, ki is kapcsolhatjuk őket.
Különlegesen szép csengésű nevet választottál a szalonodnak.
A Santulan szó hindi nyelven egyensúlyt jelent. Az üzenete az Ayurvéda lényege és az én célom is egyben. Az általam végzett masszázs, a szalon varázsa, a kitüntető figyelem mind segítenek egyensúlyban maradni, vagy megtalálni az elveszett egyensúlyt.
Mikor érezted a hívást, hogy ezen a területen találd meg álmaid hivatását?
Már az iskolai szünetekben is dolgoztam vendéglátásban, és éreztem, hogy egyszer majd emberekkel szeretnék foglalkozni. De túl jól ment a matek, így közgazdász lettem. Több területen is kipróbáltam magam, ám újra és újra elveszítettem a lelkesedésem. Tudtam, hogy tovább kell keresnem az utam! Az érintés, a masszázs mindig az életem része volt. Egyre többször hallottam családomtól, barátaimtól: „De jó kezed van! Mindig tudod, hol fáj! Ezzel kellene foglalkoznod!” A belső vágy valami másra, és a külső visszajelzések találkoztak. Egyértelmű volt: masszázst akarok tanulni. Gyógymasszőrként végeztem a Kapos 2007 Felnőttképző Központban, és itt ismertem meg Haraszti Mónikát, a gyakorlati oktatómat is, aki később bevezetett az ayurvédikus masszázs csodás világába.
Az ayurvédikus masszázs számos jótékony hatással bír. Melyek kiemelten fontosak közülük?
Az ayurvédikus masszázs mindenkinek ajánlott egészségmegőrzés, betegségmegelőzés, enyhébb betegségek esetén, tisztítás céljából és fiatalító eljárásként. Pozitív hatásai közül kiemelkedő az öregedési folyamatok lassítása, beleértve a látás-, hallásromlás, ízületi gyulladás, csontritkulás, csigolyagyulladás, szív-, keringési rendszer zavarait; valamint a kimerültség csökkentése, megelőzése, az idegrendszer védelme, a bőrápolás és a méregtelenítés, az emésztés és anyagcsere javítása. Emellett oldja a mentális feszültségeket, és segít megőrizni a test szilárdságát, javítja a váz- és izomrendszer rugalmasságát. Szeretnék egy csomag „csodát” adni a munkámban: az érintés, a meleg olaj és a gyógynövények erejével elérni, hogy a test és a lélek könnyeddé váljon, és segíthessek a hozzám fordulóknak megtalálni, majd megőrizni az egyensúlyukat.
Szerző: Szauder Rita
Fotók: Szöllőskei Veronika saját